Արա Բաբլոյանն ընդունել է Հայաստանում Մալթայի նորանշանակ դեսպանին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը փետրվարի 8-ին ընդունել է Հայաստանում Մալթայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Նատաշա Մելի Դոդիին (նստավայրը՝ Վարշավա):
Խորհրդարանի ղեկավարը, շնորհավորելով դեսպանին, հույս է հայտնել, որ նա իր գործունեությամբ կնպաստի երկու երկրների միջեւ բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդմանն ու զարգացմանը: Արա Բաբլոյանն ընդգծել է, որ համագործակցության չօգտագործված մեծ ներուժ կա:
ՀՀ ԱԺ նախագահը, կարեւորելով միջխորհրդարանական համագործակցությունը, նշել է, որ Հայաստան-Մալթա բարեկամական խմբի գործունեությունը կնպաստի երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ երկխոսությանն ու արդյունավետ փոխգործակցությանը:
Նա նաեւ անհրաժեշտ է համարել փոխշահավետ շփումները խորհրդարանական տարբեր հարթակներում:
ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումը՝ համարելով այն եւս մեկ կարեւոր քայլ դեպի Եվրոպա: Այս համատեքստում Արա Բաբլոյանը նշել է. «Մենք ուրախ ենք, որ Մալթան, լինելով փոքր երկիր, իր ուրույն տեղն ունի մեծ Եվրոպայում, եւ դա մեզ քաջալերում է, որովհետեւ Հայաստանը եւս լինելով փոքր երկիր՝ փորձում է Եվրոպայի եւ ԵԱՏՄ-ի միջեւ համագործակցության կամուրջ դառնալ»:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին՝ ԱԺ նախագահն ասել է. «Անկախ բոլոր դժվարություններից ու հարեւան երկրների որդեգրած ամբողջատիրական ձգտումներից՝ Հայաստանի ռազմավարությունը տարբերվում է նրանով, որ իր հիմնական զենքը ժողովրդավարությունն է: Վստահ եմ, որ Հայաստանն իրավունք ունի լինելու ժողովրդավարության եւ խաղաղության օրրան հանդիսացող ընտանիքի անդամ»:
Նատաշա Մելի Դոդին, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու Մալթա-Հայաստան միջխորհրդարանական հարաբերությունների աշխուժացմանը: Դեսպանը հույս է հայտնել, որ առաջիկա տարիներին երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ կհաստատվեն գործընկերային կապեր, կակտիվանան տարբեր մակարդակների փոխայցելություններն ու շփումները:
Հանդիպման ավարտին Արա Բաբլոյանը, հաջողություն մաղթելով դեսպանին առաքելության իրականացման ընթացքում, նշել է, որ ամենայնս կաջակցի երկկողմ շփումների առավել խորացմանն ու ամրապնդմանը:

А.Баблоян принял новоназначенного посла Мальты в Армении
8 февраля Председатель НС А.Баблоян принял   новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Мальта в Армении Наташу Мели Доди (резиденция - Варшава).
Глава парламента, поздравив посла, выразил надежду, что она своей деятельностью будет содействовать укреплению и развитию дружественных отношений двух стран. А.Баблоян подчеркнул,  что налицо большой неиспользованный потенциал сотрудничества.
Председатель НС, особо выделив межпарламентское сотрудничество, отметил, что деятельность группы дружбы Армения – Мальта будет способствовать диалогу и эффективному взаимодействию парламентов двух стран.
По мнению спикера НС, необходимы также взаимовыгодные контакты на различных парламентских площадках.
А.Баблоян подчеркнул важность подписания Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, считая его еще одним важным шагом к Европе. В этом контексте он отметил: “Мы рады, что Мальта, являясь маленькой страной, занимает свое особое место в большой Европе, и это воодушевляет нас, потому что Армения, так же будучи малой страной, пытается стать мостом сотрудничества между Европой и ЕАЭС”.
Обратившись к региональным проблемам, Председатель НС заметил: “Независимо от всех сложностей и тоталитарных устремлений соседних стран, стратегия Армении отличается тем, что ее основное оружие – демократия. Убежден, Армения имеет право быть членом семьи, являющейся колыбелью демократии и мира”.
Наташа Мели Доди, поблагодарив за теплый прием, выразила готовность содействовать оживлению межпарламентских отношений. Посол надеется, что в предстоящие годы между парламентами двух стран установятся партнерские связи, активизируются взаимные визиты и контакты на различных уровнях.
В завершение встречи А.Баблоян, пожелав послу успехов в ее миссии, отметил, что всемерно посодействует углублению и упрочению двусторонних контактов.